Calendar

December 2017

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
48
 
 
 
 
1
9:00 - 14:30
Gullmarsstrand, Fiskebäckskil
Type
event
Body

The 7th annual CLT workshop brings together researchers in language technology and computational linguistics from the University of Gothenburg and Chalmers. We will exchange research results and ideas, discuss the future of CLT, and (last but not least) socialize.

Schedule

Thursday 30/11

  • 09.00 embark on bus at Olof Wijksgatan 6 (outside FLoV)
  • 09.15 bus leaves
  • 10.45 bus arrives at Gullmarsstrand
  • 10.45-11.15 coffee
  • 11.15-12.00 welcome + presentation session (2 talks; chair: Staffan Larsson)
    • Elena Volodina: SweLL - an upcoming infrastructure for Swedish as a Second Language
    • Dan Rosén: The SweLL normalization editor for learner texts
  • 12.00 lunch
  • 13.20-14.20 presentations (3 talks; chair: Gerlof Bouma)
    • Yuri Bizzoni and Shalom Lappin: Predicting Gradient Metaphor Paraphrase Judgments with a Composite DNN
    • Jacobo Rouces: Sentiment Analysis in Swedish
    • Simon Dobnik: KILLE: a Framework for Situated Agents for Learning Language Through Interaction
  • 14.20-14.30 poster/demo madness (chair: Robin Cooper)
  • 14.30-15.30 poster/demo session 1
  • 15.30-16.10 coffee + check-in
  • 16.10-17.10 presentations (3 talks; chair: Peter Ljunglöf)
    • Ellen Breitholtz and Chris Howes: Incremental Reasoning in Dialogue Involving Patients with Schizophrenia
    • Haris Themistocleous: Deciphering the speech signal: speakers and communities of speakers
    • Robin Cooper: Playing games with types
  • 17.30 Glögg
  • 18.00 Dinner

Friday 1/12

  • before 09.00: check out
  • 09.00-10.00 presentations (3 talks; chair: Jacobo Rouces)
    • Aarne Ranta: Developing a Mobile Translation App for Healthcare
    • Katie Fraser: Detecting cognitive impairment from speech
    • Asad Sayeed: Semantic roles and event knowledge
  • 10.00-10.10 poster/demo madness (chair: Markus Forsberg)
  • 10.10-11.20 poster/demo session 2 + coffe
  • 11.20-11.50 wrap up, discussion, planning (chair: Peter Ljunglöf)
  • 11.50 lunch
  • 13.00 bus leaves Gullmarsstrand
  • 14.30 bus arrives at Olof Wijksgatan 6

Poster/demo session 1 (chair: Robin Cooper)

  • Staffan Larsson: Approaches to compositionality for perceptual meanings
  • Ildikó Pilán: Identifying correction candidates for Swedish learners’ spelling errors
  • Markus Forsberg: Strix: A new bird at Språkbanken
  • Dana Dannélls: Second language learners acquisition of Swedish constructions – A case study
  • Inari Listenmaa: Testing GF grammars
  • Christine Howes: Feedback relevance spaces: The organisation of increments in conversation.
  • Malin Ahlberg: News from Karp - Språkbankens lexical infrastructure
  • Gerlof Bouma and Yvonne Adesam: Eukalyptus treebank of written Swedish
  • Peter Ljunglöf: Interactive correction of speech recognition errors

Poster/demo session 2 (chair: Markus Forsberg)

  • Mehdi Ghanimifard: Spatial Relations in Visually Grounded Neural Language Models
  • Richard Johansson: Introduction to the EPE shared task
  • Richard Johansson: Training Word Sense Embeddings With Lexicon-based Regularization"
  • Herbert Lange: Language Learning with MUSTE
  • Prasanth Kolachina: TBD
  • Vladislav Maraev: Laughter-infused dialogue systems
  • Stergios Chatzikyriakidis: Coq for Natural Language Semantics
  • Sylvie Saget: Cooperative Speaker Revisited

Participants

  • Yvonne Adesam, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Malin Ahlberg, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Yuri Bizzoni, FLoV, CLASP
  • Gerlof Bouma, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Ellen Breitholtz, FLoV, CLASP
  • Stergios Chatzikyriakidis, FLoV, CLASP
  • Robin Cooper, FLoV, CLASP
  • Dana Dannélls, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Simon Dobnik, FLoV, CLASP
  • Markus Forsberg, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Katie Fraser, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Mehdi Ghanimifard, FLoV, CLASP
  • Christine Howes, FLoV, CLASP
  • Richard Johansson, CSE
  • Prasanth Kolachina, CSE
  • Herbert Lange, CSE
  • Shalom Lappin, FLoV, CLASP
  • Staffan Larsson, FLoV, CLASP
  • Inari Listenmaa, CSE
  • Peter Ljunglöf, CSE
  • Vladislav Maraev, FLoV, CLASP
  • Bengt Nordström, CSE
  • Ildikó Pilán, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Aarne Ranta, CSE
  • Dan Rosén, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Jacobo Rouces, Department of Swedish (Språkbanken)
  • Sylvie Saget, FLoV, CLASP
  • Asad Sayeed, FLoV, CLASP
  • Haris Themistocleous FLOV, CLASP
  • Elena Volodina, Department of Swedish, UGOT
2
 
3
 
49
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
50
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
51
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
52
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
Add to calendar
X
Loading